Szakmunkás vagy gimnazista

Vargáné Pável Márta
2014.11.04.

Megint egy terv, ami őrület, nem is értem miért, de naponta szülnek egyet. Szakmunkás vagy gimnazista, ez a kettő nem lehet vagylagos.

Arra kell törekedni, hogy legyenek érettségizett szakmunkások, és ha ők akarnak, később tovább is tanulhatnak.

Amit most akarna a kormány, az erősen bekorlátozná a fiatalok életét, lehetőségeit*, ha csak szakmunkás és nincs érettségije, ezzel elvágják az összes többi lehetőségtől, valamint alapszintű kulturáltság mindenkinek kellene. Miért nem lehet középen megmaradni? *Ugyanis abban az életkorban reprodukáló fázis van, és a fiatal házasodik, gyereke lesz, nehezebben tudna leérettségizni, megreked ott, ahová a kormányuk tervezi.

Mi is javasoltuk a programunkban, hogy legyen több, jobb szakmunkás, és kevesebb olyan használhatatlan diplomával lézengő fiatal, akinek csak kávéfőzögetés jut. Ehhez valóban luxus a diploma. A megoldás azonban nem az, amit most terveznek. (Naponta új, idegeket tépő rémötletekkel állnak elő a Kormányunkból.)

Nem értem, miért azt a megoldást akarják, hogy nem támogatják a gimnáziumokat, de helyette a szakmunkásképzőket preferálják. Ez utóbbiak – tisztelet a kivételeknek, mert azok is vannak, de a többség nem az – a jobb képességű fiatalok számára megvetendő, taszító az ott folyó dolgok miatt; mert alapkulturáltságban nagyon gyengék, a fiatalok között sokkal több az agresszió, az egymás bántása, megalázása stb. (Utazzanak vonaton, nézzék meg, mit tesznek ezek a diákok egymással! Nem kell porba dugni a fejünket, látni kell, és mi látunk!) Tanítjuk őket is, korrepetálunk, mesélik, látjuk, tudjuk, mi megy! Szülők által alkalmazott fenyegető szöveg; „ha nem tanulsz, mész a szakmunkás képzőbe”. Nem ezt kellene szorgalmazni, de felemelni, rendet tenni ebben a képzési formában is fontos feladat lenne.

Nos, a gimnáziumok támogatásának mérséklése illetve befagyasztása rémtett, a magyar kultúra elleni súlyos támadás. Nem leépíteni kellene a fiatalok tanulási kedvét, hanem sokféle variáció teremtésével ösztönözni. Amiből ki kellene vonulni, az a haverok által támogatott vállalkozások, kaszinók támogatása stb., de a megadóztatása az kellene, és egyből maradna a kultúrára is. A gimnazisták, egyetemisták képzéséből soha nem maradhat ki az állami támogatás. Mi ezzel a cél? Elbutult magyar embereket kinevelni?

Igen, évről évre az igényeknek megfelelően ésszerűsíteni kell az egyetemi képzéseken résztvevők számát, és olyan szakok felé irányítani a tanulókat, amelyekre társadalmi szükség van. Azt valljuk, hogy sok olyan diploma van, amely ebben a mai valóságban nem piacképes, semmi jót sem hoz az álláskeresőnek, pl. jelek szerint ilyen a médiaszak, a politológia is hasonló, de tovább is sorolhatnám a hasznavehetetlen diplomákat. Igen, ez pazarlás, ezen szűkíteni kell, igen jó szakmák kellenek. De akinek van esze, és tanulni akar, azt segíteni kell. Minden fiatalnak (ha észbelileg bírja) le kell tennie az érettségit, majd egy szakmát kell tanulnia.

Megint a szegényekre sújtanak egyet. A gazdagabb kiviszi külföldre és ott leérettségizeti, lediplomáztatja a gyermekét, de a szegény mit tegyen?

Lehetne azt a megoldást is bevezetni, ami régen volt – magam is ilyen gimnáziumba jártam szőlészetre – 5 nap gimnázium 1 nap politechnika. Ezt meg kellene úgy variálni, hogy 5 éves legyen a gimnázium. A tantervbe a tanulmányok alatt végig egy szakmát adó tantárgy is be lenne építve, amelyet érettségi után egy évig még intenzíven tanulna a fiatal, szakmai gyakorlatot szerezne, így érettségizett szakmunkás válna belőle. Innentől semmi rosszat sem tettünk, mert ha tanulni akar a gyermek, tovább is mehet. Előnyös, mert a tanulónak rálátása lesz, mit szeretne felsőfokon tanulni, valamint nem megy olyan egyetemre, ami semmire sem jó, vagy ha nem tudja befejezni az egyetemet, mégis van szakmája.

Ez megoldás lenne, de amit terveznek az egyenesen a fiatalok és kultúra elleni súlyos csapás lenne, amit nem tudom, hogyan tudna a nemzet kiheverni.

Kategória: Reagálások | A közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük